Tanúsítványok
     
    A rendszer működésének egyik sarokköve annak biztosítása, hogy egy adott eszköz (kulcs-pár) egy adott aláíró-hoz tartozik, illetve az, hogy ez a tény, valamint az aláíró létezése, személyazonosságának valódisága bizonyítható legyen. Erre szolgál a tanúsítvány, amely megbonthatatlanul összekapcsolja a kulcs-pár használójának adatait az általa használt eszköz nyilvános adataival, ezzel igazolva, hogy egy adott magánkulcs és egy adott aláíró összetartozik.
     
  Mivel a tanúsítvány funkciója miatt nyilvános, abba kizárólag nyilvános, az aláírót és az aláíró eszközt egyértelműen azonosító adatok kerülhetnek, ezek:
     
  az aláírót egyedileg azonosító adatok közül a tanúsítványba a kibocsátó döntése alapján bekerülő adatok,
  az aláíró nyilvános kulcsa.
     
    Az adatok összegyűjtését, ellenőrzését és összekapcsolását végző szervezet a Hitelesítés Szolgáltató, ez a szervezet fogja kibocsátani a tanúsítványt ellátva azt elektronikus aláírásával is.
     
     
   
     
Hiteles Szolgáltató
     
    A hitelesítés szolgáltató olyan, a tanúsítvány kibocsátásra specializálódott szervezet, amely arra vállalkozik, hogy egy adott földrajzi területen belül fellelhető esetleges aláírókat az adott terület jogi, közigazgatási, gazdasági rendszerének alapos ismeretében felépített eljárásrend alkalmazásával hitelt érdemlően azonosítsa, és ezek alapján igazolja akár az egész világ felé létezésüket és adataik valódiságát.
     
  A hitelesítés szolgáltató szervezet feladatai:
     
  az aláírót egyértelműen azonosító adatok összegyűjtése, ellenőrzése,
  a magánkulcs birtoklásának ellenőrzése,
  a tanúsítvány kiadása,
  tanúsítvány visszavonások kezelése
  információ szolgáltatása a tanúsítvány státuszáról.
     
    Joggal merül fel a kérdés, hogy ki és hogyan szavatolja a hitelesítés szolgáltató létezését. Ezt maga a hitelesítés szolgáltató teszi meg önmaga számára kibocsátott tanúsítvánnyal. Az ehhez az úgynevezett főtanúsítványhoz kapcsolódó bizalmat a szervezet - pl. pénzintézetekhez hasonlóan - hagyományos üzletpolitikai eszközökkel építi ki, amelyek közül a legfontosabbak a következők: transzparens, stabil, erős pénzügyi hátterű működés, büntetlen előéletű, magas szakmai felkészültségű vezetők és munkatársak, auditok elvégeztetése, ezek eredményének nyilvánosságra hozatala, bekerülés a nemzetközi hitelesítés szolgáltatói listára, felelősségbiztosítás, pénzügyi garancia nyújtása a tanúsítványokkal történő esetleges visszaélésből eredő kár megtérítésére.
     
    Az Inter.net Kft. új szolgáltatása keretében a NetLock Kft.-vel együttműködve bocsát ki ügyfelei számára aláíró és titkosító tanúsítványokat.

A NetLock Kft. Magyarország első fokozott biztonságú hitelesítés szolgáltatója. A Társaság az elektronikus kommunikáció hitelességét és bizalmasságát biztosító elektronikus igazolványok (tanúsítványok) kiadását, az ehhez kapcsolódó publikus adatbázisok illetve infrastruktúra karbantartását és üzemeltetését végzi.
     
  A legfontosabb tények a NetLock Kft.-ről
     
  1996 óta a NetLock Kft. 100.000 tanúsítványt bocsátott ki.
  1996 decembere óta a NetLock Kft. az AXA-Colonia biztosítóval kötött termék-felelősségbiztosítással garanciát vállal a kiadott tanúsítványok használatából eredő esetleges károkért akár 5 millió forintig.
  1999 decembere óta minden Microsoft termék hitelesítés szolgáltatói listáján világszerte szerepel a NetLock Kft.
  2000 március - az Ernst & Young Kft. WEB TRUST nemzetközi audit záródokumentum kiadásával igazolja, hogy a NetLock Kft. tevékenysége megfelel a hitelesítés-szolgáltatókkal szemben támasztott nemzetközi követelményeknek.
  2000 március - az Ernst & Young Kft. WEB TRUST nemzetközi audit záródokumentum kiadásával igazolja, hogy a NetLock Kft. tevékenysége megfelel a hitelesítés-szolgáltatókkal szemben támasztott nemzetközi követelményeknek.
  2001. október - a Hírközlési Főfelügyelet FA 6133-5/2001.-es regisztrációs számmal Magyarország elsőként fokozott biztonságú hitelesítés szolgáltatójaként bejegyzi a NetLock Kft.-t.
  2001. december - ISO 9001:2000 tanúsítvány megszerzése.
     
     
  A kibocsátott tanúsítványokkal megvalósítható fő funkciók a következők:
     
  Hiteles elektronikus levelezés és kommunikáció - A törvény által írásbeli üzenetként elfogadott hiteles, elektronikusan aláírt e-mail üzenetek. Elektronikus információhitelesítés az írásbeliség jogi hatályával és hivatalos eljárással történő jogérvényesítés lehetőségével.
  Bizalmas elektronikus adattovábbítás - Kizárólag a kommunikáló felek számára értelmezhető titkosított elektronikus levelezés.
  Nyílt hálózatok használata az illetéktelenek kizárásával - Biztonságos Internet-böngészés, titkosított információátvitel.
  Hiteles és bizalmas adattárolás és továbbítás
   
 
Fontosabb jogszabályi következmények
     
  Az elektronikus aláírások definíciói
     
  egyszerű elektronikus aláírást (például e-mail végére írt aláírást), amelynek készítője egyedileg nem azonosítható, illetve segítségükkel nem megállapítható, hogy az aláírt dokumentum az aláírás óta változott-e;
  fokozott biztonságú elektronikus aláírást, amely kizárólag az aláíró befolyása alatt álló aláíró eszközzel létrehozott, az aláíró személyazonosságának és az üzenet sértetlenségének megállapítását lehetővé tévő elektronikus adat (elektronikus aláírás);
  minősített elektronikus aláírást, amely olyan fokozott biztonságú aláírás, amelyet minősített hitelesítés szolgáltató által kiadott tanúsítvány hitelesít, és minősített eszközzel készítették.
    Jogérvényesítés: jogvita esetén természetesen lehetőség van az elektronikus aláírások bizonyítékként történő elfogadására is.

Bármely, fokozott biztonságú elektronikus aláírással ellátott elektronikus dokumentum írásbelinek, bármely minősített aláírással rendelkező dokumentum teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül.

Az elektronikus aláírást létrehozó eszköz egyéb célra, tehát tikosított üzenet visszafejtésére nem használható.
     
   
 
Inter.net tanúsítványok igényelése
     
 

1. lépés - A biztonságos levelezés első lépései tehát a tanúsítványigénylés és KULCSPÁR-GENERÁLÁS. A tanúsítványt magán és jogi személyek igényelhetik. Ügyfeleink a következő címen igényelhetnek Aláíró és Titkosító kulcspárt a hozzájuk tartozó tanúsítvánnyal.

Ingyenes tanusítványok igénylése: https://idn.netlock.hu

     
  2. lépés - A kulcspár és tanúsítvány generálást követően Ön már elektronikusan alá is tudja írni a leveleket és lehetősége van arra, hogy a kapott tikosított levelet elolvassa. Ahhoz, hogy Ön kezdeményezzen titkosítást illetve ellenőrizhesse a kapott levél hitelességét az szükséges, hogy Önnek küldjenek elektronikusan aláírt levelet.
   
 
Mire tudja használni az Inter.netnél az elektronikus aláírást?
     
  Módosíthatja a felhasználó nevét,
  Megváltoztathatja a költségviselőt,
  Jelszót cserélhet,
  Új levelezési címet adhat meg,
  Szüneteltetheti a szolgáltatást,
  Kiegészítő szolgáltatást rendelhet
 
   
e-mailen keresztül!
     
     
    Minden @hu.inter.net végződésű e-mail címmel használhatja az elektronikus aláírást és a tikosítást. Hozzáférésenként és külön megrendelt e-mail címenként áll rendelkezésére ingyenes tanúsítvány. Ha Ön a loginnev@elender.hu címet használja, automatikusan rendelkezésére áll a loginnev@hu.inter.net e-mail cím is. Önnek ezzel kapcsolatban semmilyen új beállítást nem kell elvégeznie, a loginnev@hu.inter.net címre küldött leveleket is megkapja. Ahhoz, hogy küldeni is tudjon elektronikusan aláírt levelet erről a címről, át kell állítania levelezőprogramjában a feladó e-mail címet loginnev@hu.inter.net -re. Ehhez segítséget itt tud kapni.
     
    Felmerülő kérdéseivel kérjük, forduljon ügyfélszolgálatunkhoz a 06-1-465-7800-as telefonszámon vagy a pki@hu.inter.net e-mail címen.
     
   
 
Egyéb tanúsítványok
     
    Az Inter.Net és a NetLock együttműködés során az ügyfelek úgynevezett „C” osztályú személyes és szervezeti tanúsítványt is igényelhetnek. Ezek teljes adattartalmú tanúsítványok, melyek a NetLock Kft. mindenkor hatályos Szolgáltatási Szabályzatában foglalt tulajdonságoknak felelnek meg, illetve a NetLock Kft. C osztályhoz kapcsolódó vállalásai fűződnek hozzájuk. Használata elektronikus levelezésre kisebb értékű tranzakciók hitelesítésére ajánlott.
     
  Ilyen tanúsítványok igénylése esetén ügyfeleinknek azonosító dokumentumok másolatát kell ügyfélszolgálatunkhoz a következő címek valamelyikére eljuttatni:
     
  Az iratokat az alábbi címre kérjük eljuttatni:
    Inter.net Magyarország Kft. Magyarország Kft.
1535 Bp. Pf. 788
     
  Dokumentumok:
   
Személyes
Szervezeti
Meghatalmazásos
személyi igazolvány, egy további igazolvány (útlevél, vezetői engedély, adóigazolvány) 30 napnál nem régebbi cégkivonat vagy szervezeti nyilvántartási adatlap, aláírási címpéldány vagy szervezet képviselőjének kinevezéséről / megválasztásáról szóló dokumentum, a szervezet képviselőjének személyi igazolványa és egy további igazolványa (útlevél, vezetői engedély, adóigazolvány) igénylő alkalmazott: a személyes típusnál megadottak szerint, foglalkoztató szervezet: a szervezeti típusnál megadottak szerint
    A tanúsítványok kibocsátására, kezelésére, használatára vonatkozó részletes szabályokat az Inter.Net Hitelesítés Szolgáltatási Utasítás tartalmazza, amely itt letölthető.
     
  A tanúsítványok áraival kapcsolatos információért forduljon ügyfélszolgálatunkhoz!
     
   
 
Tanúsítvány telepítése és használata A leggyakoribb alkalmazások:
    Microsoft Outlook 2000
http://www.netlock.net/docs/ol2k.doc

Microsoft Outlook 98
http://www.netlock.net/docs/ol98.doc

Microsoft Internet Explorer 5.0x
http://www.netlock.net/docs/ie5.doc

Microsoft Outlook Express
http://www.netlock.net/docs/ole.doc

Netscape Communicator 4.x

http://www.netlock.net/docs/ns4x.doc